مهمترین تکنیک های وفادار سازی مشتریان

چرا وفادار سازی مشتریان مهم است؟

منظور از وفادار سازی مشتریان چیست؟

حفظ مشتریان وفاداری که بارها از شما خرید می­ کنند، از مهمترین عوامل موفقیت در بیزینس های پر رقابت امروزی می باشد. اهمیت این موضوع به اندازه ای است که برایان تریسی یکی از بزرگ ترین اساتید کسب و کار، “مشتریان وفادار” را به عنوان سرمایه های کسب و کار شما معرفی می کند. به طور خلاصه می توان گفت، دلیل اهمیت حفظ مشتری های وفادار در پایین تر بودن هزینه های حفظ و فادار سازی مشتریان موجود نسبت به جذب مشتری جدید و همچنین افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI)  می باشد.

اما شما به عنوان صاحب یک بیزینس تا چه اندازه به این موضوع فکر کرده اید؟ آیا تا بحال برای وفادارسازی و حفظ مشتریان خود برنامه ای داشته اید؟ تا چه میزان  حاضر هستید روی وفادارسازی مشتریان خود سرمایه گزاری کنید؟ آیا تا به حال به این اندیشیده اید که راز حفظ مشتری وفادار چیست؟ در ادامه قصد داریم به شما راهکارهایی ارائه دهیم تا بتوانید با حفظ مشتریان وفادار خود، نه تنها در هزینه های کسب و کار خود صرفه جویی کنید بلکه نرخ بازگشت سرمایه بیزینس خود را افزایش دهید.

راز حفظ مشتریان وفاداری که بارها از شما خرید می کنند چیست؟

پاسخ این سوال بسیار کوتاه می باشد، حفظ ارتباط موثر با مشتریان. اما این، چگونگی برقراری ارتباط و داشتن برنامه مشخص برای آن می باشد، که می تواند موفقیت کسب و کار شما را تضمین کند. آیا تا بحال از ابزار های وفادارسازی در کسب و کار خود بهره برده اید؟

یکی از متداول ترین ابزار های وفادارسازی و حفظ مشتریان، عضویت در باشگاه مشتریان می باشد. یکی از راه های استفاده از باشگاه مشتریان، فعال سازی ماژول باشگاه مشتریان در نرم افزار حسابداری مورد استفاده در کسب و کار خود می باشد. به جرات می توان گفت این روش کم هزینه ترین روش برای وفادارسازی مشتریان می باشد.

آیا روش های وفادارسازی تمام مشتریان یکسان است؟

ایجاد و حفظ مشتریان وفادار از مهمترین مولفه های پیشرفت و موفقیت می باشد. به همین دلیل است که بسیاری از کسب و کارها شعار “اول خدمت ، دوم فروش” را سرلوحه خود قرار داده اند. اما توجه داشته باشید که نمی توان یک نسخه یکسان برای حفظ مشتریان وفادار داشته باشید و راه های وفادار سازی بسته به نوع بیزینس و مشتریان شما می تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال اگر شما صاحب یک هایپر مارکت می باشید، یکی از شیوه های وفادار سازی مشتریان، استفاده از ماژول باشگاه مشتریان در نرم افزار حسابداری هایپرمارکت خود می باشد. به این ترتیب شما می توانید بر اساس استراتژی های کسب و کارخود، دسته بندی های مختلفی برای مشتریان خود داشته باشید و بسته به نوع دسته بندی های خود، تخفیفات و امتیازات ویژه برای آنها قائل شوید. بدون شک روش های وفادارسازی مشتریان با توجه به نوع مشتری متفاوت می باشد. ( استفاده از روش های وفادار سازی در فروشگاه های چند شعبه ای، دارای نرم افزار حسابداری فروشگاه زنجیره ای نیز بسیار مرسوم است.)

به عنوان مثال برخی از مشتریان وفادار به قیمت هستند. در واقع قیمت عامل انگیزشی برای وفادارسازی و خرید مجدد برای آنها محسوب می شود. در برخی موارد در نظر گرفتن پاداش و هدیه‌‌های اعتباری برای مشتریان وفادار می تواند، به عنوان انگیزه ای برای معرفی شما به سایرین باشد، و به این ترتیب شما صاحب مشتری جدید نیز بشوید. با توجه به موارد ذکر شده، می توان نتیجه گرفت، برای همه مشتریان نمی توانید از یک روش وفادار سازی یکسان استفاده کنید.

 

راهکارهایی برای وفادارسازی مشتریان

نقش قیمت در فعال کردن مشتریان چیست؟

همانطور که اشاره شد در گروهی از مشتریان وفادار، قیمت یک محرک انگیزشی می باشد. بنابراین شما می توانید از این شیوه به راحتی برای تکرار خرید مشتریان خود و وفادار سازی آنها بهره ببرید. ایجاد استراتژی مناسب قیمت گذاری می‌تواند در وفادار سازی مشتریان شما تاثیر بسزایی داشته باشد.

شما می توانید با در نظر گرفتن استراتژی صحیح قیمت گذاری، با افزایش درآمد برای هر مشتری و ایجاد رقابت شدید با رقیبان در حفظ مشتریان وفادار خود و ایجاد انگیزه برای خرید مجدد، موفق ظاهر شوید. کارشناسان ما در گروه طراحی نرم افزار حسابداری هوشمند نیز این موارد را پیش بینی نموده و در ماژول باشگاه مشتریان امکان گروه بندی مشتریان و تعریف فرمول های قیمت متفاوت روی هر گروه، بخش و حتی کالای در نظر گرفته شده است.

مزایای استفاده از باشگاه مشتریان چیست؟

به عنوان مثال شما می توانید برای مشتریانی با 5 سال سابقه عضویت در  باشگاه مشتریان، فرمول قیمتی تعریف کنید، تا امکان خرید با 5 درصد تخفیف بیشتر نسبت به سایر مشتریان را داشته باشند.اگر شما از کاربران نرم افزار حسابداری هوشمند می باشید به شما پیشنهاد می کنیم، برای آشنایی کامل با این قابلیت و یادگیری نحوه تعریف فرمول های قیمت مقاله تعریف فرمول قیمت برای مشتریان در نرم افزار حسابداری هوشمند را مطالعه بفرمایید. با توجه به استقبال کسب و کارها در استفاده از سایت‌‌ساز متصل به نرم افزار حسابداری، استفاده از وفادار سازی مشتریان در حسابداری فروشگاه اینترنتی اهمیت بسزایی دارد.

اهمیت وفادارسازی مشتریان

فاکتور قرعه کشی و جوایز در وفادار سازی مشتریان

درصورتی که کسب و کارها ایده های تبلیغاتی جدید و کارآمدی نداشته باشند و نتوانند جذابیتی برای مشتریان خود داشته باشند، محکوم به رکود شغلی شده و امکان از دست دادن بازار قبلی آنها وجود دارد. در این مواقع بهترین استراتژی تبلیغاتی چیست؟ بهترین راه حل برای این گونه مواقع استفاده از قرعه کشی ها و جوایز است.

حتی اگر قادر به انجام قرعه کشی و برگزاری مسابقاتی با جوایز چند میلیونی ندارید، باز هم برگزاری مسابقات و قرعه کشی ها در سطح کوچک نیز بی اهمیت و بی فایده نیست. شرکت در قرعه کشی از مهمترین روش های کسر امتیاز در باشگاه مشتریان نرم افزار حسابداری هوشمند و سایر نرم افزار های مدیریت مشتری محسوب می شود. با توجه به نوع کسب و کار روش های قرعه کشی متفاوت می باشد از جمله روش های آفلاین است. توجه داشته باشید که استفاده از بحث وفادار سازی مشتریان در کسب و کارهای پخش که از نرم افزار پخش مویرگی استفاده می کنند، نیز قابل استفاده است.

کاربردی ترین روش های آفلاین در وفادار سازی مشتریان

1. قراردادن جوایز در بسته بندی محصولات

ترغیب مشتریان به خریداری محصولاتی که داخل بسته آنها جوایز قرار داده باشند. به عنوان مثال  برای اینکه بازار خوبی برای یک محصول از یک برند ایجاد شود و مشتریان و مخاطبان را به خرید محصول خود ترغیب کنند، روی بسته درج می کند این محصول حاوی جایزه است.

2. مطابقت 

در این نوع از قرعه کشی ها و جایزه ها معمولا در قسمت بیرونی یا داخلی محصولی که شما خریداری می کنید یک عددی درج شده و در صورتی که این عدد با عددی که در دست قرعه کشی کننده مطابقت داشته باشد شما برنده هستید و جایزه ای را دریافت می کنید.

3. جمع آوری کارت یا بسته بندی محصول

گاهی ممکن است استفاده از جوایز و قرعه کشی ها به این نحو باشد که شما باید چندین مورد از این کالا را خریداری کنید تا به تعداد لازم از یک کارت یا بسته بندی محصول داشته باشید تا بتوانید به صورت رایگان از  فروشگاه خرید کنید.

4. برگزاری مسابقه در محل فروشگاه

ممکن است مسابقاتی را در داخل فروشگاه برگزار کنند و افرادی که برای بازدید و خرید به آنجا رفته اند برای اینکه بتوانند جایزه ای دریافت کنند، می توانند در این مسابقات شرکت کنند.

5. در نظر گرفتن جوایز اصلی و فرعی

یکی از راه های تعیین جوایز و قرعه کشی برای مشتریان این است که شما تعدادی جایزه فرعی در نظر بگیرید که مشتریان می توانند به تعداد خریدی که دارند آنها را دریافت کنند. همچنین یک یا چند جایزه اصلی هم در نظر داشته باشید که در صورتی که مشتریان خریدهای بیشتری داشته باشند می توانند در  مسابقات و قرعه کشی ها نیز شرکت داده شوند. بهترین روش و جدیدترین روش های قرعه کشی استفاده از ربات ها و نرم افزارهای قرعه کشی می باشد. از مهمترین دلایل محبوبیت این روش ها می توان به درصد خطا و تقلب  پایین در آنها اشاره نمود. برای آشنایی با نحوه انجام قرعه کشی در نرم افزار حسابداری هوشمند مقاله روش‌های وفادارسازی مشتریان در نرم افزار هوشمند را مطالعه بفرمایید.

1 دیدگاه برای “چرا وفادار سازی مشتریان مهم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *