روش های وفادارسازی مشتریان در نرم افزار حسابداری هوشمند

پروسه وفادار سازی مشتریان به منظور حفظ مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید، از مهمترین دغدغه های کسب و کارهای مختلف از جمله کسب و کارهای فروشگاهی است. شرکت نانوتکنیک اسپادانا ارائه دهنده یکی از جامع ترین نرم افزار حسابداری هایپر مارکت، با بررسی دقیق این مسئله و به منظور رفاه حال مشتریان خود، اقدام به طراحی و تولید ماژول باشگاه مشتریان نموده که به طور پیش فرض بر روی نسخه هایپرمارکت نرم افزار هوشمند فعال است. سایر نسخه های نرم افزار حسابداری هوشمند به جز نسخه شعب مرکز برای استفاده از امکانات این افزونه باید آنرا به طور جداگانه خریداری نمایند. در ادامه قصد داریم به معرفی روش هایی برای وفادارسازی مشتریان توسط این افزونه (امتیازدهی به مشتریان، پرداخت جوایز و کارت اعتباری و…) بپردازیم.

افزودن مشتریان به باشگاه مشتریان

اولین گام بعد از تهیه و نصب ماژول باشگاه مشتریان، اضافه کردن افراد به لیست باشگاه مشتریان است. برای افرادی که تمایل به عضویت در باشگاه مشتریان دارند دو حالت در نظر گرفته شده است:

حالت 1:

اگر مشتریان شما از پیش در نرم افزار حسابداری ثبت شده بودند، تنها کافی است از “منو اصلی برنامه” –» “بخش تعاریف” –» “زیر بخش تعریف اشخاص و شرکت ها” را انتخاب کنید و مشتری مورد نظر را به باشگاه اضافه کنید. به این منظور بعد از انتخاب مشتری مورد نظر و فشردن دکمه اصلاح وارد تب عضویت شده و تیک گزینه “عضویت در باشگاه” را زده و در نهایت تائید می کنیم.

حالت 2:

در صورت نیاز به افزودن مشتریان جدید نیاز به ثبت اولیه در سیستم حسابداری است. در نسخه هایپر مارکت هوشمند، اماکن دسترسی صندوق داران برای ثبت مشتری جدید در حین ثبت فاکتور در نظر گرفته شده و با فعال کردن این گزینه صندوقداران امکان ثبت همزمان مشتریان جدید در سیستم و باشگاه مشتریان را دارند. از منو اصلی نرم افزار با انتخاب گزینه صدور فاکتور برای مشتری می‌توانید با کلیک روی ایجاد مشخصات شخص (نام و شماره موبایل الزامی است) را ثبت و تیک مربوط به این سوال که “آیا شخص مورد نظر عضو باشگاه مشتریان می باشد؟” را می‌زنیم.

 

به این ترتیب در صورت عدم عضویت امکان امتیاز دهی یا کسر امتیاز عملا وجود ندارد.

انواع روش های وفادارسازی در باشگاه مشتریان نرم افزار حسابداری هوشمند

– روش امتیازدهی به مشتریان:

ابتدا باید روش های امتیازدهی به مشتریان را در سیستم تعریف کنید. برای این کار از مسیر زیر اقدام کنید.

منوی اصلی> اعمال ویژه> تعاریف مربوط به باشگاه مشتریان> روش های امتیاز دهی به مشتریان

در فرم “روش های امتیازدهی به مشتریان” علاوه بر تمامی روش هایی ایجاد شده، امکان تعریف روش های جدید و اولویت بندی روش‌های تعریف شده وجود دارد.

 چگونه روش امتیازدهی تعریف کنیم؟

برای ایجاد روش جدید، دکمه ایجاد در پایین فرم را انتخاب کرده تا فرم “تعریف روش امتیازدهی به مشتری” نمایش داده شود. فیلد های این فرم را با دقت تکمیل نموده و برای آن علاوه بر نام، توضیحات یک محدوده زمانی را تعیین کنید. همچنین نیاز به تعیین مبنای امتیاز دهی (براساس مبلغ فاکتور یا تعداد کالاها) است.

در صورت انتخاب میزان امتیاز براساس مبلغ فاکتور، امکان تعریف سقف مشخصی امتیاز برای مشتری وجود دارد. در صورت انتخاب میزان امتیاز براساس تعداد کالا امکان مشخص کردن سقف تعداد مشخصی از یک کالا ی یا گروه کالایی را دارید. در نهایت  وضعیت فعال یا راکد بودن پروسه امتیازدهی را مشخص نموده و تائید کنید.

چگونگی اطلاع از امتیازات باشگاه مشتریان

در فاکتور هایی که برای مشتریان عضو باشگاه صادر می‌شود تعداد امتیازات و همچنین طرحی کسر امتیاز فعال و قابل مشاهده است. همچنین می‌توان با خریداری ماژول پیامک و اتصال آن به پنل پیامکی NANOSMS مشتریان خود را از، سوابق خرید و امتیازاتی که کسب کردند آگاه سازید.

– روش های کسر امتیاز مشتریان (جایزه دادن)

بعد از اینکه امتیازات مشتریان به سقف مورد نظر رسید چه اتفاقی می افتد؟ چگونه مشتریان می‌توانند از این امتیازها استفاده کنند؟ چه روش هایی برای کسر امتیاز یا پرداخت جوایز در نرم افزار حسابداری هوشمند در نظر گرفته شده است؟

روش های کسر امتیاز:

-کالای جایزه(اشانتیون)

-کارت هدیه(کارت اعتباری)

-ثبت سند بستانکاری

-شرکت در قرعه کشی

-تخفیف در فروش

به عنوان مثال اگر شما روش ” خفیف در فروش” را به عنوان روش کسر امتیاز برای مشتریان در نظر گرفته‌اید با رسیدن امتیازات به یک سقف معین، میتوانید امتیازات را به مبلغ دلخواهی تخفیف روی فاکتور مشتری تبدیل نمایید. مثلا با امتیاز  50، شما می توانید هنگام صدور فاکتور مبلغ 40000 تومان از مبلغ فاکتور  کسر کنید.

برای مشاهده روش های کسر امتیازی که برای  مشتریان تعریف شده است باید مسیر مشابه قبلی طی شود.

منوی اصلی> اعمال ویژه> تعاریف مربوط به باشگاه مشتریان> روش های کسر امتیاز از مشتریان

 در فرم “روش های کسر امتیاز” علاوه بر نمایش تمامی روش های کسر امتیازی که از قبل ایجاد شده می‌توانید برای آنها اولویت هم تعیین کنید.

چگونه روش کسر امتیاز تعریف کنیم؟

در فرم “روش های کسر امتیاز” علاوه بر نمایش تمامی روش‌های قبلی امکان تعریف روش های جدید را دارید. در فرم “تعریف روش کسر امتیاز” روش کسر امتیاز  موردنظر خود را مشخص کنید.

عملیات کسر امتیاز چگونه انجام می‌شود؟

با رسیدن امتیازات به سقف موردنظر با استفاده از یکی از روش های کسر امتیاز استفاده خواهیم کرد. 

منواصلی> اعمال ویژه> تعاریف مربوط به باشگاه مشتریان>عملیات کسر امتیاز

در فرم عملیات کسر امتیاز نام مشتریان عضو باشگاه و میزان امتیازات آنها قابل مشاهده است. شما می‌توانید برای باقی امتیازات با توجه به سقف امتیازات تعریف شده در روش های کسر امتیاز، عملیات کسر امتیاز موردنظر خود را به شخص نسبت دهید.

مشخص است که عملیات کسر امتیاز از روش تخفیف در فروش از سمت صندوق فروش انجام می‌شود. اما برای صدور کارت های اعتباری(هدیه) بعد از فعالسازی ماژول کارت اعتباری جهت ایجاد کارت، چک کردن مانده کارت، ابطال یک تراکنش و تصحیح مانده کارت و همچنین عملیات بروزرسانی تاریخ انقضا باید از مسیر زیر اقدام نمایید.

منواصلی> اعمال ویژه> عملیات کارت های اعتباری> لیست کارت های VIP

به منظور استفاده از کارت اعتباری نیاز به تهیه و فعال‌سازی ماژول مربوطه است. این ماژول برای تمام نسخه های حسابداری هوشمند به غیر از نسخه شعب مرکز قابل  فعالسازی است. 

 کسر امتیاز به روش قرعه کشی چگونه انجام میشود؟

 ابتدا یک روش کسر امتیاز به روش کسر اعتبار از طریق قرعه کشی ایجاد نمایید.

برای استفاده از این روش باید مسیر زیر را طی کنید تا فرم مربوط به عملیات کسر امتیاز برای شما نمایان شود.

منواصلی> اعمال ویژه> تعاریف مربوط به باشگاه مشتریان> عملیات کسر امتیاز

در فرم کسر امتیاز باید افراد عضو باشگاه با امتیاز مورد نظر را انتخاب کرده و از سمت راست در فرم عملیات کسر امتیاز شرکت در قرعه کشی را انتخاب نمایید .

 سپس روش کسر امتیازی که با نام قرعه کشی ایجاد کردیم  به عنوان سناریو قرعه کشی انتخاب می‌کنیم .

در انتها با انتخاب دکمه قرعه کشی به طور خودکار قرعه کشی انجام میشود.

کسر امتیاز به روش کارت اعتباری (هدیه) چگونه انجام میشود؟

با یک مثال چگونگی استفاده از این روش را شرح می‌دهیم. به عنوان مثال مدیر یک کسب و کار تصمیم می‌گیرد برای مناسبتی خاص به کارمندان خود کارت هدیه دهد دراینصورت باید به تعداد کارکنان کارت RFID تهیه کند سپس با استفاده از ماژول باشگاه مشتریان و ماژول کارت های اعتباری در نرم افزار حسابداری هوشمند به تعداد پرسنل کارت ایجاد کند برای این کار باید از مسیر زیر اقدام کنید.

منواصلی> اعمال ویژه> عملیات کارت های اعتباری> لیست کارت های vip

از تب عملیات کارت، از منو سمت راست ایجاد کارت جدید را انتخاب و کارت را روی دستگاه مایفر قرار داده و دکمه شناسایی کارت را زده و سپس مشتری مورد نظر را انتخاب می‌کنیم. نوع کارت را کارت تخفیف انتخاب و آن‌را ایجاد کرده و با استفاده از دستگاه های Mifare (مایفر) کارت را به مبلغ دلخواه شارژ کنید.

برای کسر اعتبار از تمامی کارت‌ها نیاز به استفاده از دستگاه مایفر است. انواع کارت‌های مایفر که صادر می‌شوند عبارتند از:

1-کارت تخفیف (هدیه)به مبلغ دلخواه باشند مانند کارت های هدیه بانکی (در مثال قبلی توضیح داده شد)

2-کارت خرید کالا (دارای دو نوع نسیه و نقد)

تفاوت کارت هدیه و کارت خرید کالا چیست ؟

کارت هدیه همانند کارت‌های بانکی است، تنها یک بار قابل شارژ بوده و با اتمام تاریخ انقضا و اتمام مبلغ اعتبار بلا استفاده می‌شود. اما تاریخ انقضاء کارت خرید قابل تمدید  و به دفعات میتوانیم آنرا شارژ کنیم. حتی در صورت بالا بودن تعداد کارت ها میتوانیم عملیات شارژ کردن را از راه دور و بدو نیاز با دستگاه مایفر انجام دهیم.

نحوه برقراری ارتباط دستگاه mifare با نرم افزار حسابداری هوشمند

برای اتصال دستگاه مایفر به نرم افزار هوشمند نیازی به انجام تنظیمات داخل نرم افزار نیست و بعد از نصب فایل مربوط به دستگاه روی ویندوز، نرم افزار خودکار آنرا شناسایی می‌کند.

گزارشات در باشگاه مشتریان

چگونه به لیست افرادی و امتیاز آنها دسترسی پیدا کنیم؟ لیست افرادی عضو باشگاه  از کدام قسمت قابل دسترسی است؟ از مسیر زیر امکان دسترسی به این موارد را خواهید داشت.

منوی اصلی> اعمال ویژه> تعاریف مربوط به باشگاه مشتریان> گزارش لیست امتیاز مشتریان

در فرم “لیست امتیاز مشتریان” شما میتوانید از تب لیست اعضا، مشتریانی که در باشگاه عضو هستند را مشاهده کنید. همچنین از تب امتیازات کسب شده و امتیازات کسر شده  به ترتیب امکان مشاهده امتیازهای کسب شده و کسر شده به همراه جزئیات را خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *