کدینگ حسابداری چیست؟

کدینگ حسابداری در نرم افزار حسابداری هوشمند

کدینگ حسابداری در نرم افزار هوشمند چگونه انجام میشود؟

کدینگ یکی از مفاهیم مهم در نرم افزار های حسابداری پیشرفته می باشد که به منظور جلوگیری از بهم ریختگی و بی نظمی در فرآیند های حسابداری با تعداد بالای رویداد مالی متنوع  مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه قصد داریم شما را با مفهوم کلی کدینگ در نرم افزار حسابداری هوشمند آشنا کنیم و و سپس به بررسی سطوح، ساختار استاندارد برای کدینگ و نمونه های مختلف کدینگ در  این نرم افزار بپردازیم.همانطور که گفته شد استفاده از کدینگ در نرم افزار حسابداری به منظور ایجاد نظم و جلوگیری از بهم ریختگی می باشد. اما عملیات کدینگ در نرم افزار باید به دست حسابداران و مدیران مالی ایجاد شود. در غیراینصورت ثبت و تغییرات نادرست می تواند منجر به اشکالات جدی در اسناد وگزارش های مالی نرم افزار شود. چرا که تمام کدهای حسابداری که برای اسناد حسابداری نرم افزار استفاده می شود براساس  کدینگ تعریف شده در نرم افزار است.

منظور از کدینگ یا کدگذاری در حسابداری چیست؟

تخصیص کدهای عددی، حروفی و یا ترکیبی از این دو،  به سطوح مختلف حساب در نرم افزارهای حسابداری اطلاق می شود که جهت تفکیک و سازماندهی حساب ها مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که تعریف این کد ها تعریف استاندارد و واحدی نداشته و جهت خوانایی و کاربری آسان توسط حسابداران و مدیران مالی یک مجموعه تعریف می شوند.به طور کلی می توان گفت کدینگ یا کد گذاری راهی برای دسترسی آسان به به اسناد مالی و حسابداری است.امروزه روش‌های مختلفی برای کدینگ در حسابداری استفاده می شود. بعضی از این روش‌ها مثل استفاده از حروف مخفف بسیار ساده هستند و برخی از روش ها بسیار پیچیده هستند و برای درک آنها به راهنما نیازداریم.

انواع کدینگ  مورد استفاده در نرم افزار های حسابداری:

کدینگ حفظیکدینگ متوالی یا سریالیکدینگ سلسله مراتبی(درختی)کدینگ وجهیکدینگ توده‌ایتوجه: در نرم افزار حسابداری هوشمند از روش کد گذاری درختی یا سلسله مراتبی استفاده می شود.کدینگ سلسه مراتبی یا درختی از جمله روش های پیشرفته کدینگ می باشد . این روش ترکیبی از روش‌های حفظی و متوالی کدینگ است.با استفاده از این روش یک حسابدار می‌تواند انواع مختلف ردیف‌های اطلاعات را کدگذاری کند. به این منظور به هر دسته از محصولات یا حساب‌ها یک کد تخصیص یافته و هر محصول یا حساب در این دسته نیز یک کد عددی دریافت می‌کند. می توان نتیجه گرفت که کدینگ سلسله‌مراتبی یک روش منطقی برای طبقه‌بندی و کدینگ ارائه می‌دهد. ( توجه داشته باشید که عملیات کدینگ در کلیه نسخه های حسابداری از جمله نرم افزار حسابداری پخش مویرگی، نرم افزار حسابداری شعب، هایپر مارکت، بازرگانی و… مورد استفاده قرار می گیرد)

کدینگ حسابداری شامل چه مراحلی است؟

تعیین کد برای گروه حساب ها، ریز کردن گروه حسا بها به حساب های کل، کدگذاری ریز کردن حساب های کل، کدگذاری سرفصل های معینتوجه: کلیه کدهای اختصاص یافته باید یکتا باشند.

منظور از سطوح حساب در حسابداری چیست؟

در حسابداری حداقل سه نوع حساب برای هر سیستم حسابداری وجود دارد. عناوین این حساب ها عبارتست از: حساب های کل، حساب های معین و حساب های تفضیلی است. این سه طبقه حداقل ها در نرم افزار حسابداری هستند و بسته به نیاز شما می تواند بیشتر باشد و برای هریک از این حساب ها، چندین سطح حساب به طور نامحدود تعریف کنید.

 گروه حساب چیست؟

در بسیاری از سیستم های حسابداری یک سطح حساب بالاتر از حساب کل تعریف می شود. اصطلاحا به این سطح ” گروه حساب ” گفته می شود که ماهیت کلی حسابها را مشخص می کند.سیستم حسابداری هوشمند شامل 4 سطح، حساب گروه، کل، معین و تفضیل می باشد.از منواصلی برنامه بخش تعاریف برنامه /  زیربخش کدینگ حسابداری / تعریف و اصلاح کدهای حسابداری  را انتخاب کرده تا  در فرم “تعریف کدهای حسابداری” باز شود.در این فرم گروه های حساب را بصورت تب های مجزا قابل مشاهده می باشند. حساب گروه به طور پیش فرض توسط سیستم تعریف شده و شما نمی توانید آن ها را تغییر دهید.

اهداف، سطوح و انواع کدینگ در حسابداری

گروه های مختلف حساب در نرم افزار حسابداری هوشمند عبارتند از:

  • حساب دارایی های جاری
  • حساب دارایی های غیر جاری
  • حساب بدهی های جاری
  • حساب بدهی های غیر جاری
  • حقوق صاحبان سهام
  • فروش و درآمدها
  • خرید و هزینه ها
  • حسابهای جذب و انحرافات
  • حساب های کنترلی و انتظامی

با انتخاب یگ گروه حساب، حسابهای کل زیر مجموعه آن درفرم”تعریف کدهای حسابداری” قابل مشاهده است. به ترتیب با انتخاب یک حساب کل، لیست حساب های معین زیرمجموعه آن و با انتخاب یک حساب معین، لیست حساب های تفضیلی زیرمجموعه آنرا به همراه گردش ریالی طی دوره میتوانید مشاهده کنید.حسابهای دارایی، حساب خرید و هزینه، حساب کنترلی و انتظامی دارای ماهیت بدهکار بوده و حسابهای بدهی، حساب فروش و درآمدها دارای ماهیت بستانکار می باشند.حساب های کنترلی به آن دسته از حسابهای تضمینی دیگران نزد ما و حسابهای تضمینی ما نزد دیگران گفته می شود و حسابهای موقت، حسابهایی هستند که برای عملیات صدور سند در ابتدا و انتها دوره (اسناد افتتاحیه و اختتامیه) توسط سیستم استفاده می شوند.

سطوح کدینک حسابداری (لایه های کدینگ حسابداری) چه هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *